Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Centrala elevhälsan

Lessebo kommun har en central elevhälsa samt elevhälsoteam på varje skola.

Centrala elevhälsan består av

  • Verksamhetschef
  • Skolläkare
  • Psykolog
  • Logoped
  • Specialpedagog riktad mot förskolan
  • Speciallärare riktad mot grundskolan, gymnasieskolan och särskolan
  • MLA sjuksköterska
  • Samordnare för Skoldatateket (kompensatoriska hjälpmedel) 

Kontaktuppgifter

Profession


Namn



Mail

Sysselsättningsgrad och arbetstider

Verksamhetschef

Amela Zivkovic

amela.zivkovic@lessebo.se

100%

Skolläkare

Martin Jägervall

martin@jägervall.me

Konsultation/ Kliniskt utövande:

Ca. 14 timmar i månaden

MLA sjuksköterska

Annette Engdahl

Annette.engdahl@lessebo.se

20%

En dag i veckan

Psykolog

Klas Wiberg

Klas.wiberg@lessebo.se

75%

Logoped

Vivi Henrysdatter

vivi.henrysdatter@lessebo.se

100%

Samordnare för Skoldatateket

Cecilia Stavert

Cecilia.stavert@lessebo.se

100%

Specialpedagog riktad mot förskola och hörselansvarig i kommunen

Linda Nilson

linda.nilsson2@lessebo.se

100%

Speciallärare riktad mot skola och synansvarig i kommunen.

Samordnare Närvaroteam

Jonna Niemi

jonna.johanssonniemi@lessebo.se

100%

Kurator

Sanna Hultin

sanna.hultin@lessebo.se

20%

En dag i veckan

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?
Ja Nej

Tack för din synpunkt på denna sida på vår hemisda. Om du vill att vi svarar dig, lämna epostadress eller telefonnummer.
Senast uppdaterad: 9 april 2021
Publicerad: 16 januari 2017 kl. 10.15

Centrala elevhälsan

  • Amela Zivkovic - Elevhälsochef
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 0478-126 28

  • Linda Nilsson - Specialpedagog riktad mot förskolan
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 0478-125 12

  • Jonna Johansson Niemi - Central speciallärare - grundskolan
    Förvaltning/Avdelning: Barn - och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 073-7247202

  • Vivi Henrysdatter- Logoped
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 0478-126 67

  • Cecilia Stavert - Samordnare Skoldatatek
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 0478-12518

Vill du skicka e-post till oss?

Personliga e-postadresser skapar vi med förnamn.efternamn@lessebo.se

Vet du inte vem du ska kontakta?
Skicka e-post till bun@lessebo.se

 

Kontakt Lessebo kommun

Lessebo kommun
Storgatan 78
365 31 Lessebo

Telefon: 0478 - 125 00
E-post: info@lessebo.se