• Minimera Visa
    2022-05-23
    Vatten: Kortare avbrott i Lessebo
    Under dagen den 23 maj kan det bli kortare avbrott i vattenförsörjningen för ett fåtal fastigheter på Timmervägen, Öjenvägen och delar av Norrvidingegatan, Kolvägen och Värendsgatan. Läs mer

Skolornas lokala elevhälsoteam

Varje skola i kommunen har ett eget elevhälsoteam som består av flera olika professioner. Här finns kontaktuppgifter till varje skolas elevhälsoteam.

Björkskolan och Lustigkulla skola

  • Kurator
    Erika Patron Bocanegra, Erika.PatronBocanegra@lessebo.se  
    072-9733356
  • Skolsköterska
    Anna Holmberg, anna.holmberg@lessebo.se 0478-126 30
  • Speciallärare/Specialpedagog
    Linda Wilson, linda.wilson@lessebo.se

Hackebackeskolan

  • Kurator
    Meliha Jujic, meliha.jujic@lessebo.se 0478 126 52, 072-7422652
  • Skolsköterska
    Karin Ask, karin.ask@lessebo.se 0478- 126 74, 070-8115 57
  • Speciallärare/Specialpedagog
    Madelen Arvidsson, madelen.arvidsson@lessebo.se 
    Sofie Thaysen, sofie.thaysen@lessebo.se
    Martina Söderlind, marie.soderlind@lessebo.se

Kvarndammskolan

  • Kurator
    Sanna Hultin, sanna.hultin@lessebo.se 0478 12 762, 070-8755428
  • Skolsköterska
    Anette Engdahl, anette.engdahl@lessebo.se 0478–12766, 070-8702336
  • Speciallärare/Specialpedagog
    Charlotta Andersson, charlotta.andersson@lessebo.se
    Ingrid Carlsson, ingrid.carlsson@lessebo.se
    Susanne Ottosson, susanne.ottosson@lessebo.se
    Annika Verner, annika.verner@lessebo.se

Nyängskolan

  • Kurator
    Pontus Gill, pontus.gill@lessebo.se 0478 12 668
  • Skolsköterska
    Anna Holmberg, anna.holmberg@lessebo.se 0478- 126 74, 070-8115 57
  • Speciallärare/Specialpedagog
    Monica Björnlund, monica.bjornlund@lessebo.se
    076-851 29 69

Bikupan

  • Kurator
  • Sarah Brundin, sarah.brundin@lessebo.se
    0478- 126 49, 070-547 26 49
  • Skolsköterska
    Christina Ingeborg Källström, christinaingeborg.kallstrom@lessebo.se
  • Speciallärare/Specialpedagog
    Ann-Kristin Thelin Ann-Kristin.Thelin@lessebo.se
    Jill Hansson JillMorrisHelena.Hansen@lessebo.se
    Sibba Hanell sibba.hanell@lessebo.se

Gymnasieskolan Lessebo

  • Kurator
    Pontus Gill, pontus.gill@lessebo.se 0478- 126 68
  • Skolsköterska
    Christina Ingeborg Källström, christinaingeborg.kallstrom@lessebo.se
  • Speciallärare/Specialpedagog
    Håkan Ivarsson, hakan.ivarsson@lessebo.se
    Anta Matentzidou, anta.matentzidou@lessebo.se


Hade du nytta av innehållet på den här sidan?
Ja Nej

Tack för din synpunkt på denna sida på vår hemisda. Om du vill att vi svarar dig, lämna epostadress eller telefonnummer.
Senast uppdaterad: 18 maj 2022
Publicerad: 30 september 2020 kl. 09.01

Centrala elevhälsan

  • Amela Zivkovic - Elevhälsochef
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 0478-126 28

  • Klas Wiberg - Skolpsykolog
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 070-1486094

  • Linda Nilsson - Specialpedagog riktad mot förskolan
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 0478-125 12

  • Jonna Johansson Niemi - Central speciallärare - grundskolan
    Förvaltning/Avdelning: Barn - och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 073-7247202

  • Vivi Henrysdatter- Logoped
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 0478-126 67

  • Cecilia Stavert - Samordnare Skoldatatek
    Förvaltning/Avdelning: Barn- och utbildningsförvaltningen
    Telefon: 0478-12518

Vill du skicka e-post till oss?

Personliga e-postadresser skapar vi med förnamn.efternamn@lessebo.se

Vet du inte vem du ska kontakta?
Skicka e-post till bun@lessebo.se

 

Kontakt Lessebo kommun

Lessebo kommun
365 80 Lessebo

Telefon: 0478 - 125 00
E-post: info@lessebo.se